Урок 1

Привіт, шановний Друже!

Твоє бажання опанувати професійний машинопис – або як його ще називають – “сліпе” письмо – дужчає з кожним часом, і ми починаємо наші уроки.

Велике значення має правильна постановка рук на основному ряду клавіатури і відпрацювання правильного удару – саме від цього залежить успішне навчання машинопису.

Початкова позиція рук – основний ряд клавіатури (другий знизу). На схемі ці букви ледь затушовані. Пальці на основному ряду розташовуються таким чином:
Ліва рука
А – вказівний палець
В – середній палець
І – безіменний палець
Ф – мізинець
Права рука
О – вказівний палець
Л – середній палець
Д – безіменний палець
Ж – мізинець
Великі пальці обох рук знаходяться на проміжній клавіші.

Постав руки на початкову позицію. Перевір правильність положення рук. Для цього необхідно вказівні пальці відвести з букв “а” і “о” на букви “п” і “р”, потім повернути їх на місце, тобто на “а” і “о”. Саме на “а”, “о” знаходяться такі собі “пупчики” – невеличкі підвищення – вони призначені для тестування правильності положення пальців. Відчуваєш їх?
Повторюй це рух до того часу, поки в руках не з’явиться впевненність.
Вправа 1. Напиши, будь ласка, букви початкової позиції по два рядки за взірцем:

ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао
ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао ао
вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл
вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл вл
ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід
ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід ід
фж фж фж фж фж фж фж фж фж фж фж фж
фж фж фж фж фж фж фж фж фж фж фж фж

Під час виконання вправи (цієї і в подальшому) слід обовязково вголос вимовляти букву, яку друкуєш, ось так: “а-о-пропуск, а-о-пропуск, а-о-пропуск, …”, тобто задавати ритм голосом.
Почнемо?


Ну, як? Дуже складно? Ніяк, правда? Нічого не відчувається! Пальці танцюють по усій клавіатурі, завдання для них занадто простим видається, аж смішно. Забава та й годі!
Я навмисне на початку не зазначаю, на яку висоту піднімати пальці, як тримати руки. Про це – трохи пізніше, тому що зараз усі ці рекомендації, точніше, іхнє виконання, будуть штучними, неприпродніми.
Йдемо далі.
Вправа 2. Напиши, будь ласка, кожне слово по два рядки за взірцем:

дав дав дав дав дав дав дав дав дав дав дав дав дав
дав дав дав дав дав дав дав дав дав дав дав дав дав

дав два вал лов лад ода віл вол дол жав

Сподіваюсь, ти все правильно зрозумів, і надрукував два рядки слова “дав”, два рядки слова “два”, два рядки слова “вал” і т.і. От і чудово! Це на початку слів вводних багато, поки притреться все, поки терміни введемо, щоб розуміти один одного правильно, а далі буде все по-діловому, мінімум слів, максимум праці))
Здається, друга вправа забрала вже посмішку з обличчя, “іграшки” виявилися серйозними. Пальці не хотіли слухатися, ти весь час заглядав під ніх, хотів впевнитися, чи на місці. Бувало, що окремі букви друкувалися не по одній, як треба, а по цілому десятку, начебто натиск на них був коліном)))
От і виведемо з цього правило: торкання пальців до клавіш повинно бути легким, ритмічним. Адже ритм підвищує продуктивність праці, снижує втому.
Сподіваюсь, лінощі ще не напали, втоми немає, йдемо до третьої вправи.
Вправа 3. Напиши, будь ласка, слова з чотирьох букв по два рядки за взірцем.

овід овід овід овід овід овід овід овід овід овід овід овід овід овід
овід овід овід овід овід овід овід овід овід овід овід овід овід овід

овід овал жало вода ждав ложа вожа лава івол ліво

Витри піт з лоба, на сьогодні – усе!
Але перш ніж піти звідси, заплануй собі день і годину, коли прийдеш на наступний урок. І просто виконай свою обіцянку! Якщо машинопис тобі дійсно необхідний.
До наступної зустрічі!