27. Чергування приголосних

Слова дужчий – вищий, дорожчий – кращий і подібні вимовляються майже однаково. Для того щоб правильно написати їх, запам’ятай таке: якщо у слові є буква С, то вона завжди змінюється на букву Щ у новому утвореному слові.
високий – вищий
пісок – пищаний
блиснути – блищати
одеський – Одещина

Якщо букви С у слові не було, пиши ЖЧ
дорогий – дорожчий
дужий – дужчий
близький – ближчий
вузький – вужчий


Вправа 84. Напиши ці слова, запам’ятай їх правопис.

дужий – дужчий
високий – вищий
дорогий – дорожчий
красивий – кращий
високий – вищий
пісок – піщаний
блиснути – блищать
одеський – Одещина
близький – ближчий
вузький – вужчий

Вправа 85. Напиши невеликі тексти.

У козаків багато часу минало в походах і боях. Тому воєнне мистецтво в низ завжди було на високому рівні. Окрім блискучої виучки їхніми постійними супутниками на ратних дорогах були дотепні вигадки. Вони вміли перебувати по кілька годин под водою, дихаючи чере очеретини. На березі річки міг стояти ворожий табір, а в річці сиділи, чекаючи темрями, козаки. Наставала ніч, вони виходили з води й кидалися на ворога…

Багато уваги віддавали козаки сторожовим службам. На високому кургані в степу стояли на чатах молоді зіркоокі вартові й пильно вдивлялися вдалину. Забачивши десь ворога, вони швидко запалювали в котлі смолу. Стови чорного диму здіймався до неба. Помітивши його, запалювали смолу сторожа з іншого кургану. І коли в українських степах з’являлась орда, чорні димові стовпи застеляли увесь простір, аж до самих дніпрових порогів. Важко було заскочити козаків зненацька.

Вправа 86. Напиши невеликі тексти.

Минають зимові дні. Сонце все вище ходить у небі. Повільніше згасають вечірні сутінки.
Від теплого подиху вести скрізь течуть квапливі струмочки. Вони зливаються в гомінкий потік і мчать до річки.
Зітхає крига на річці, підіймається й тріскається від берега до берега. Важкою, стомленою ходою бродять сніговими таловинами перші вісники весни – граки.

Підняв Геракл свій лук і щосили напнув тятиву. Дзвінко заспівала стріла, вп’ялася в орла. Тоді Гераклвиліз на секлю й дужими руками розірвав Прометеєві пута. Титан нарешті випростав могутнє тіло і вільно дихнув. Тільки одне залізне кільце залишилося в нього на руці. Прометей став вільний. Люди відтоді на згадку про нього носять металеві каблучки з коштовними камінціми. Так каже легенда.