25. Однорідні члени речення

Члени однорідні –
як братики рідні:
до однієї частини мови належать,
на одне питання відповідають.

1. Між однорідними членами речення ставляться коми, якщо вони не з’єднані сполучниками.
Наприклад:
Діти доторкалися до колосків руками, гладили, цілували їх.

2. Інколи однорідні члени поєднані парами. У такому випадку коми ставляться між парами однорідних членів.
Наприклад:
Велика родина – це мама і тато, дідусь та бабуся, братики й сестрички.

3. Якщо однорідними членами є прикметники, то вони обов’язково характеризують щось або когось з одного боку: означають колір, розмір тощо.

Наприклад:
не є однорідні – мій дзвінкий веселий м’яч…
однорідні – голубий, червоний і зелений прапірці

Вправа 78.

Жив давно-предавно чоловік, котрий мав кота, гусей та кури.
Нехай вона льон вимочить, висушить, поб’є, попряде й витче сто ліктів полотна.
А замість неї постала інша хата, така гарна та пишна.
Просила, умовляла старшого: “Будь добрий, справедливий”.
От добігає найменший брат, коли бачить – аж там гора висока і крута стоїть.
Заглянула старша у бричку, а там сидить хлопчище, страшний, волохатий.
От раз у неділю баба спекла пиріжків з маком, повибирала їх, поскладала в миску та й поставила на віконце.
Зайчик понаносив стьожок, сережок, намиста доброго…

Вправа 79. Напиши невеликі тексти.

Україна скидається на великого орла. Посередині цього орла Дніпро тече до Чорного моря. Якщо подивитися на птаха згори, то на лівому крилі побачиш сині жилки. То ріки: Десна, ТРубіж, Псел, Ворскла, Оріль, Самара, Конка. На правому крилі – Прип’ять, Тетерів, Ірпінь, Рось, Тясмин, Інгулець, Інгул, Південний Буг, Дністер, Прут. Не забудь оспівану в народі ріку Дунай.

З Новим роком вітають Дід Мороз і Снігурочка. Скільки сміху, радості, веселощів у цьому світлому залі. Багато учасників. Тут і зайчик, і ведмідь, і лисичка, і півник. Присутні були представники багатьох народів: українці, росіяни, поляки, чехи, індійці. У всіх веселі і щасливі обличчя. А ялинка горить то червоними, то голубими, то білими вогнями.

Вправа 80. Напиши окремі тексти.

Запашний і цілющий чай можна приготувати з листя, квітів та інших частин суниці, чорниці, чебрецю, малини, ожини, м’яти, іван-чаю, смородини, горобини, глоду, липи.
Справжніми лісовими ласощами є березовий сік, горіхи ліщини, різноманітні ягоди. У липні достигають суниця, малина, ожина, чорниця, черемха.
У серпні відходить суниця, але з’являються брусниця, глід, горобина, кизил, шипшина. У вересні та жовтні збирають брусницю, калину, обліпиху, горобину, шипшину, терен. Від вересня і до квітня наступного року можна збирати журавлину.

У похід по цілющі трави. Відцвіли польові й лісові трави. Прийшла пора збирати плоди і коріння лікарських рослин. У багатьох плодах і ягодах є велика кількість лікувальних речовин. Це плоди глоду, крушини, шипшини, ялівцю.
Чітко дотримуйтесь правил збирання, сушіння і зберігання лікарських рослин. Тільки так можна зберегти цінні властивості плодів. Ягоди збирають лише зрілі. Сушать їх під залізною покрівлею або в печі. Восени викопують і кореневища. Цінні лікувальні властивості мають у собі коріння аїру, алтею, валеріани, оману. Збирайте лікарські рослини.