23. Правопис деяких суфіксів

1. Е пиши у суфіксах -ЕЧК, -ЕНЬК у пестливих словах, тобто у тих, які звучать лагідно, ніжно:
сонечко, річечка, доленька, вишенька

Запам’ятай: вуличка, паличка, горличка – пишуться з И

2. И пиши у суфіксі _ИК в іменниках чоловічого та суфіксі -ин(а) в іменниках жіночого роду
він – хлопчик, дощик, кущик, плащик, ножик
вона – дівчина, височина, площина, Київщина, Донеччина

Примітка: букву і напишему у тих іменниках жіночого роду, які кінчаються на м’який знак: широчінь, височінь, глибочінь, далечінь.

3. И пиши у суфіксі -ИЩ(Е) в іменниках середнього роду:
вогнище, урвище, ручище

Вправа 71.Напиши невеликі тексти.

Зайчик вискочив з лісу і озирнувся. Було тихо і спокійно. Він швидко побіг до грядок. Там росла капуста. Зайчик почав снідати. Раптом над ним закружляв яструб. Переляканий зайчик кинувся до лісу і заліз під повалене дерево. Це його врятувало.

Настала золота осінь. Часто йдуть дощі. Діти пішли в гайок по гриби знайомою стежкою. Петрик знайшов гриб. Сьогодні йому щастить. У нього вже багато різних грибів. Цього разу діти радісні поветралися додому з повними кошиками.

Полісся – величний край дикої краси. За густими лісами і синіми озерами лежать села. Зелені бори пестять під сонцем свої сизі верховіття. Вони ніжно співають колискову пісню. Раптом повіє вітер із заходу. Пожене тоді гаями густий шум.

Вправа 72. Напиши невеликі тексти.

У березневу ніч над синіми Карпатами гуляла снігова буря. На ранок вона притихла і розплакалася теплою зливою. Зашуміли потічки. Загомоніли міжгір’я. Прокинулася від зимового сну в’юнка річка Уж. Вона несе бурхливі потоки води до своєї матері Тиси.

Осінь повелася спочатку суворо. Все чогось хмурилася і сльозилась. Потім все змінилося. Соколиний бір тепер золотився багрянцем. Кожний ранок готував нові й ноі візерунки. Небо очистилось від важких хмар. По густій блакиті вийшло гуляти золоте сонце.

Вправа 73. Напиши невеликі тексти.

До села летить степовий орел. Він має величезні крила. Одним помахом крил орел піднявся на десяток метрів. Хижак шукає їжу. Пташки поховалися. Стало темніти. Орел їжі не знайшов. Сердитий полетів він до моря.

Через село протікала річка. Весною в ній було багато води. Річка була швидка і весела. І завжди кудись поспішала. Ні хвилинки не стояла на місці. А влітку річка міліла.

За болотом якийсь чарівник одразу змінив землю. І вона от радості кинула в золотий танець чубаті соняшники. За соняшниками заясніло живе жито і пшениця. Замигтіла білими та фіалковими вогниками картопля.